Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak przygotować motocykl do sezonu?

2023-06-16
Jak przygotować motocykl do sezonu?

Wyczekiwany przez motocyklistów sezon motocyklowy zwykle rozpoczyna się na przełomie marca i kwietnia. Warto pamiętać o wcześniejszym przygotowaniu jednośladu do jazdy po długiej, zimowej przerwie. Dowiedz się, jak to zrobić. 

W tym artykule przedstawiamy kilka istotnych kroków, które pozwolą Ci przygotować motocykl do bezpiecznej i komfortowej jazdy. Sprawdzenie motocykla po długiej przerwie jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Umożliwia też wykrycie problemów, chroni przed kosztownymi naprawami, a także świadczy o odpowiedzialności oraz szacunku dla innych uczestników ruchu drogowego.

Motocykl – przygotowanie do sezonu w kilku krokach 

Aby dobrze przygotować motocykl do sezonu, należy sprawdzić m.in. akumulator, opony, układ hamulcowy, poziom oleju silnikowego, oświetlenie, łańcuch napędowy, układ wydechowy, zawieszenie oraz układ paliwowy, a przed pierwszą jazdą, warto dokonać ogólnego przeglądu wszystkich elementów pojazdu.Przygotowanie motocykla do sezonu obejmuje kontrolę poniższych elementów. 

1. Stan akumulatora 

Zacznij od sprawdzenia stanu akumulatora, który mógł rozładować się w trakcie zimowego przechowywania. Jeśli jest naładowany, sprawdź jego napięcie i ewentualnie doładuj, jeśli będzie to konieczne. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń lub wycieku elektrolitu akumulator będzie wymagał wymiany.Polecane produkty: 

2. Poziom zużycia i uszkodzenia opon

Opony mają kluczowe znaczenie dla bezpiecznej jazdy, dlatego dokładnie sprawdź ich stan. Upewnij się, że nie mają żadnych pęknięć, przetarć czy deformacji. Jeśli bieżnik na oponie jest zużyty, wymień je na nowe. Pamiętaj również o sprawdzeniu ciśnienia w oponach zgodnie z zaleceniami producenta.

Polecane produkty: 

3. Układ hamulcowy – płyn hamulcowy, klocki i tarcze

Przed sezonem zawsze warto sprawdzić poziom płynu hamulcowego oraz stan klocków i tarcz hamulcowych. Jeśli płyn ma brązowy kolor lub jest mętny, konieczna będzie jego wymiana. W przypadku klocków, jeśli ich grubość jest mniejsza niż 2 mm, to powinny zostać wymienione.

Polecane produkty: 

4. Olej silnikowy

Olej silnikowy pełni ważną rolę w chłodzeniu, smarowaniu i czyszczeniu silnika. Sprawdź poziom oleju oraz jego kolor. Jeśli jest czarny lub brązowy, to znak, że wymaga wymiany. Pamiętaj również o wymianie filtra oleju.

Polecane produkty: 

5. Oświetlenie 

Przed sezonem koniecznie sprawdź, czy wszystkie światła i kierunkowskazy działają prawidłowo. W razie potrzeby wymień żarówki lub napraw uszkodzone elementy. Pamiętaj, że sprawne oświetlenie zwiększa Twoją widoczność na drodze, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa.

Polecane produkty: 

  • Oświetlenie motocyklowe w ofercie sklepu Moto-Way

6. Łańcuch napędowy

Dokładnie sprawdź stan łańcucha napędowego oraz zębatek. Jeśli łańcuch jest przeciągnięty, zardzewiały lub zbyt luźny, może wymagać regulacji, smarowania lub nawet wymiany. Zębatki powinny być w dobrym stanie, bez wyraźnych oznak zużycia czy uszkodzeń. Jeśli stwierdzisz, że łańcuch lub zębatki wymagają wymiany, zainwestuj w nowy zestaw napędowy o dobrej jakości.

Polecane produkty: 

7. Układ wydechowy

Kontrola układu wydechowego obejmuje sprawdzenie, czy nie ma w nim żadnych uszkodzeń, dziur, wycieków lub korozji. W razie konieczności, dokonaj naprawy lub wymiany uszkodzonych elementów. Upewnij się również, czy tłumik jest prawidłowo zamocowany i nie ma luzów.

Polecane produkty:

8. Zawieszenie

Sprawdź stan amortyzatorów oraz widelca. Sprawdź, czy nie ma żadnych wycieków oleju, luzów lub uszkodzeń. W razie potrzeby wykonaj regulacje, naprawy lub wymiany elementów zawieszenia, aby zapewnić komfortową i stabilną jazdę.

Polecane produkty: 

9. Układ paliwowy 

Upewnij się, że układ paliwowy jest czysty, a filtr paliwa jest w dobrym stanie. Jeśli Twój motocykl był przechowywany przez zimę z paliwem w baku, warto dodać specjalny środek czyszczący do paliwa, aby oczyścić układ paliwowy i zapewnić lepszą wydajność silnika.

10. Ogólny przegląd przed jazdą

Przed pierwszą wiosenną przejażdżką zrób ogólny przegląd całego motocykla, sprawdzając, czy wszystkie śruby i nakrętki są dokręcone, a elementy plastikowe czy gumowe są w dobrym stanie. Sprawdź również, czy nie ma żadnych wycieków płynów eksploatacyjnych.

Przeczytaj też: 

Jak przygotować motocykl na sezon? Podsumowanie

Przygotowanie motocykla do sezonu jest kluczowe dla Twojego bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy. Wykonując te proste czynności, zyskasz pewność, że Twój jednoślad jest w pełni sprawny i gotowy na wyprawy. Pamiętaj również o regularnych przeglądach i konserwacji swojego motocykla, aby cieszyć się nim przez długie lata.

Szukasz sprawdzonego sklepu motocyklowego? Sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego lub odwiedź nasz salon stacjonarny w Krakowie, przy ulicy Prostej 40. Nasi specjaliści z chęcią odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą wybrać produkt idealnie dostosowany do Twoich potrzeb.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 597 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
Super obsługa. Polecam każdemu zakupy w tym sklepie!!!Szybka wysyłka.Pozdrawiam!
2024-05-06
Super szybko i dokładnie to co chciałem otrzymać!
pixel