Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Obowiązkowe wyposażenie motocykla – o czym warto pamiętać?

2022-12-02
Obowiązkowe wyposażenie motocykla – o czym warto pamiętać?

Obowiązkowe wyposażenie motocykla – o czym warto pamiętać?

Aby jazda na motocyklu w ruchu drogowym była zgodna z przepisami, jednoślad musi spełniać określone warunki dotyczące wyposażenia i stanu technicznego. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym artykule. 

Wyposażenie motocykla w Polsce

Polskie przepisy dotyczące stroju motocyklisty nie są wymagające. Motocyklista ma mieć założony kask – to jego jedyny obowiązek. Taki zapis znajdziemy w Kodeksie Drogowym: 

Kierujący motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem oraz osoba przewożona takimi pojazdami są obowiązani używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym.

Art. 40 ust. 1 Kodeksu drogowego

Złamanie tego przepisu może grozić przyznaniem mandatu w wysokości 100 zł i 2 punktów karnych. Obowiązek posiadania kasku dotyczy również pasażerów. W sytuacji, gdy przewożony na motocyklu pasażer nie posiada kasku, mandaty za brak jego posiadania otrzymuje kierowca i pasażer

Kask powinien spełniać obowiązujące w Polsce normy bezpieczeństwa – jest to atest ECE R22-05, który obowiązuje również w innych krajach europejskich. Motocyklista może mieć na sobie zarówno kask integralny, jak i szczękowy lub otwarty.

W przeciwieństwie do wielu innych krajów, w Polsce motocyklista nie ma obowiązku posiadania apteczki, gaśnicy lub trójkąta ostrzegawczego

Stan techniczny motocykla – przepisy 

Znacznie bardziej rozbudowane są wymagania techniczne, które musi spełniać motocykl, aby mógł zostać dopuszczony do ruchu drogowego. Takie zapisy znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

  • Homologacja – wszystkie części motocykla i elementy wyposażenia muszą posiadać obowiązującą w Europie homologację (E lub e). Wszystkie te elementy muszą posiadać świadectwo homologacji, a także znak bezpieczeństwa zgodny z przepisami o badaniach i certyfikacji.
  • Prędkościomierz i drogomierz – muszą znajdować się w polu widzenia kierowcy. 
  • Lusterko zewnętrzne po lewej stronie motocykla – motocykl może posiadać dwa lusterka, ale tylko jedno jest niezbędne do tego, aby został on dopuszczony do ruchu drogowego. 
  • Sygnał dźwiękowy – musi być ciągły i nie przekraczać natężenia 90 dB. 
  • Błotniki odpowiadające szerokości opony – mogą być szersze, ale nie mogą być węższe niż opona. 
  • Tłumik wydechu
  • Dwa niezależne hamulce – jeden działający na przednie koło i drugi, który działa na tylne koło. 
  • Ogumienie pneumatyczne – musi być dostosowane do nacisku kół.
  • Zabezpieczenie przed użyciem motocykla przez nieuprawnione osoby. 
  • Oświetlenie –  światła mijania, światła drogowe, kierunkowskazy, światła hamowania, światło tablicy rejestracyjnej,  światła pozycyjne, światła odblaskowe tylne (inne niż trójkątne).

Nieobowiązkowe wyposażenie motocykla 

Mimo, że przepisy nie wymagają od motocyklistów posiadania dodatkowego wyposażenia, to jego obecność może znacznie poprawić komfort i bezpieczeństwo na drodze. 

Po pierwsze, apteczka. Nie zajmuje dużo miejsca, a obecność takiego zestawu ratunkowego może pomóc uratować życie podczas kryzysowej sytuacji. Na wyposażeniu standardowej apteczki znajdziesz m.in. rękawiczki ochronne, maseczkę do oddechów ratowniczych, folię NRC, chustę trójkątną, kompresy, bandaż, plastry, środek do dezynfekcji i nożyczki. Przydatna może okazać się też gaśnica lub spray gaśniczy. W awaryjnej sytuacji pomoże szybko i skutecznie ugasić pożar w instalacji elektrycznej. Zdecydowanie warto posiadać też trójkąt ostrzegawczy, który znacznie poprawi bezpieczeństwo wtedy, gdy do awarii dojdzie po zmroku, na nieoświetlonej trasie. 

Z punktu widzenia obowiązujących przepisów, kask jest wystarczającym elementem wyposażenia motocyklisty. Niestety, chroni on tylko głowę, a narażone na uszkodzenia podczas wypadku są praktycznie wszystkie części ciała. Z tego powodu warto wyposażyć się w specjalną odzież motocyklową kurtkę, spodnie lub kombinezon. Niezbędne okażą się też rękawice motocyklowe i odpowiednie obuwie na motor.  Maksymalny poziom ochrony zapewnią dodatkowe ochraniacze. Odpowiedni strój na motocyklu podnosi poziom bezpieczeństwa, a także poprawia komfort termiczny i wygodę podczas długich tras.

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 623 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-11
Dobry kontakt przy obsłudze zamówienia, akceptowalny czas realizacji. Polecam.
2024-06-10
Rewelacyjny kontakt. Szybka wysyłka
pixel