Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie opony motocyklowe? Sprawdź nasz poradnik

2023-03-24
Jakie opony motocyklowe? Sprawdź nasz poradnik

Wybór odpowiednich opon motocyklowych to jedna z kluczowych decyzji, która wpływa na komfort, bezpieczeństwo i wydajność jazdy. W tym artykule przedstawimy Ci kilka kluczowych czynników, na które powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze opon motocyklowych.

Rodzaje opon motocyklowych

Przed rozpoczęciem poszukiwań warto zapoznać się z podstawowymi rodzajami opon motocyklowych. Są to:

 • Opony szosowe – opony przeznaczone do jazdy po drogach asfaltowych. Są one stworzone z myślą o szybkiej i płynnej jeździe. Zapewniają dobry poziom przyczepności.
 • Opony enduro – przeznaczone do jazdy po terenie, poza drogami asfaltowymi. Mają głębszy bieżnik i są bardziej wytrzymałe niż opony szosowe.
 • Opony sportowe – stworzone z myślą o szybkich motocyklach sportowych. Charakteryzują się one wyższą przyczepnością i lepszą stabilnością przy dużych prędkościach.
 • Opony turystyczne – stworzone z myślą o długich, wymagających trasach. Charakteryzują się one wysoką wytrzymałością, co pozwala na długie przebiegi.

Jak wybrać opony motocyklowe?

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze opon motocyklowych, jest ich rozmiar. Należy wybrać opony o odpowiedniej szerokości i obwodzie, aby zapewnić odpowiednią przyczepność i stabilność podczas jazdy.

Istotnym czynnikiem są również warunki atmosferyczne. Klimat ma duży wpływ na wybór opon motocyklowych. W zależności od tego, w jakich warunkach będziesz jeździł, należy wybrać opony, które zapewnią odpowiednią przyczepność na mokrej nawierzchni lub opony, które będą bardziej wytrzymałe na suchej nawierzchni.

Opony kupuje się z myślą o konkretnym rodzaju motocykla i preferowanym stylu jazdy. Motocykl sportowy będzie wymagał opon sportowych, podczas gdy turystyczny będzie wymagał opon turystycznych.

Oznaczenia na oponie motocyklowej 

Oznaczenia na oponie są kodowane w sposób, który zawiera wiele informacji, takich jak szerokość, wysokość, konstrukcję i średnicę opony. Przykładowo, oznaczenie 120/70 ZR17 M/C umieszczone na oponie motocyklowej, należy odczytywać w następujący sposób: 

 1. Szerokość – 120 mm. Jest to nominalna szerokość opony mierzona od jednego jej boku do drugiego. 
 2. Profil – 70%. Znajomość profilu wyrażonego w procentach oraz szerokości opony pozwala określić wysokość opony. Przykładowo, 70% ze 120 mm szerokości, co daje wysokość opony 84 mm. 
 3. ZR – średnica koła i dodatkowe oznaczenia. Litera “Z" to indeks prędkości (powyżej 240 km/h), a “R” informuje o konstrukcji radialnej opony. Liczba “17” to średnica koła w calach. 
 4. M/C - zastosowanie w motocyklach. Informacja dotycząca tego, że dana opona przeznaczona jest do motocykli. 

Opony motocyklowe są również oznakowane kodem DOT, który informuje o dacie produkcji opony (np. kod DOT 1422 oznacza, że opona została wyprodukowana w 14. tygodniu 2022 roku. 

Data produkcji jest ważnym czynnikiem podczas wyboru opony, ponieważ opony starsze niż trzy lata są uważane za niespełniające normy PN-C-94300-7:1997.

Na oponie może pojawić się również skrót NHS (Not for Highway Service). Jest to informacja o braku homologacji drogowej – opona z takim znakiem  jest przeznaczona do użytku wyłącznie na torze. 

Litera “A” na oponie motocyklowej to informacja, że dana opona została zaprojektowana z myślą o konkretnym modelu jednośladu. 

Kiedy należy wymienić opony w motocyklu?

Kontrola stanu opon motocyklowych i ich natychmiastowa wymiana w przypadku zużycia to kluczowy aspekt bezpieczeństwa podczas jazdy. Opony stanowią jedyny punkt kontaktu motocykla z nawierzchnią, dlatego ważne jest, aby były w bardzo dobrym stanie technicznym. 

Czynniki wskazujące na konieczność wymiany opony w motocyklu: 

 • Zużycie bieżnika: Zużycie bieżnika to najważniejszy czynnik, który decyduje o potrzebie wymiany opon w motocyklu. Opony motocyklowe są wyposażone w wskaźniki zużycia bieżnika, zwykle w postaci gumowych "klocków" umieszczonych na powierzchni bieżnika. Gdy wskaźniki zużycia bieżnika są równi z powierzchnią bieżnika, oznacza to, że opona osiągnęła minimalną dopuszczalną głębokość bieżnika i wymaga wymiany.
 • Uszkodzenia mechaniczne: Opony mogą ulec uszkodzeniu w wyniku nieszczęśliwego wypadku, przebicia lub innych przyczyn. Jeśli opona jest pęknięta, ma uszkodzone boki lub inne widoczne uszkodzenia, należy ją natychmiast wymienić.
 • Wiek opony: Opony motocyklowe mają określony okres przydatności. Po tym czasie opony mogą ulec starzeniu, co prowadzi do utraty elastyczności, co z kolei może zwiększyć ryzyko wypadku. 

Warto pamiętać, że niezależnie od stanu opony, należy dbać o odpowiednie ciśnienie powietrza w oponach, które powinno być zgodne z zaleceniami producenta motocykla. W każdym przypadku warto skonsultować się z ekspertami lub mechanikiem motocyklowym, aby uzyskać fachowe porady i wskazówki dotyczące wymiany opon w motocyklu.

Podsumowanie

Wybór odpowiednich opon motocyklowych to kluczowa decyzja, która ma wpływ na bezpieczeństwo i wygodę podczas jazdy. Przy wyborze opon warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników, takich jak typ opony, rozmiar, warunki atmosferyczne, typ motocykla i styl jazdy. Warto pamiętać, że opony to jedna z najważniejszych części Twojego motocykla, więc warto poświęcić czas i uwagę na wybór produktu dobrej jakości oraz późniejszą kontrolę stanu zużycia.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 672 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-21
Kolejne zakupy i kolejny raz zadowolony. Cena, czas realizacji, obsługa na najwyższym poziomie. POLECAM!!
2024-07-09
Wszystko sprawnie, szybko, bdb. Kontakt. Oczywiście będę wracał do Moto Way
pixel