Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie ochraniacze motocyklowe? Rodzaje protektorów i norm

2023-06-16
Jakie ochraniacze motocyklowe? Rodzaje protektorów i norm

Jakie ochraniacze motocyklowe? Rodzaje protektorów i norm

Ochraniacze motocyklowe to bardzo ważny element wyposażenia każdego motocyklisty. Zwiększają bezpieczeństwo na drodze, chroniąc ciało przed ryzykiem powstawania urazów spowodowanych wypadkami. W tym artykule przedstawimy rodzaje ochraniaczy, normy i certyfikaty, które powinny posiadać, a także podpowiemy, jak dobrać odpowiedni model do swoich potrzeb. 

Dlaczego warto korzystać z ochraniaczy motocyklowych?

Ochraniacze motocyklowe pomagają chronić ciało przed urazami w przypadku niebezpiecznych sytuacji na drodze mogących skutkować spadnięciem z motocykla. Dzięki zastosowaniu specjalnych norm i certyfikacji, możemy mieć pewność, że ochraniacze spełniają określone wymagania dotyczące ochrony stawów, pleców, klatki piersiowej i innych części ciała. W przypadku wypadku, stosowanie ochraniaczy może znacznie zmniejszyć ryzyko poważnych urazów i zwiększyć szansę na przeżycie. Ponadto, korzystanie z ochraniaczy motocyklowych w niektórych krajach może być wymagane przez przepisy

W niektórych krajach UE takich jak Austria, Francja, Niemcy czy Włochy, istnieją przepisy wymagające stosowania ochraniaczy motocyklowych, w tym np. ochraniaczy na plecy. W USA przepisy dotyczące noszenia ochraniaczy motocyklowych są ustalane na poziomie stanów i mogą się różnić w zależności. Przykładowo, w stanie Kalifornia, obowiązek noszenia ochraniaczy motocyklowych dotyczy łokci i kolan. 

Normy i certyfikaty dla ochraniaczy motocyklowych

Każdy dopuszczony do sprzedaży protektor musi posiadać określone normy potwierdzające oferowany przez niego stopień bezpieczeństwa. To, jakie certyfikaty są wymagane precyzują przepisy kraju, na terenie którego dany produkt jest sprzedawany. Przykładowo, na terenie UE podstawowymi certyfikatami, które musi spełniać każdy ochraniacz motocyklowy jest CE i jedna z norm, w zależności od przeznaczenia produktu: 

  • EN1621-1 (ochrona stawów, np. łokcie i kolana),
  • EN1621-2 (ochrona pleców),
  • EN1621-3 (ochrona klatki piersiowej).

Wyróżniamy dwa poziomy stopniowania ochrony protektorów: Level 1 oraz Level 2. Różnica między nimi polega na wyższej gęstości elastomerowego składnika, co oznacza, że protektory z poziomem Level 2 zapewniają lepszą ochronę niż te z poziomem Level 1. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące stopnia ochrony znajdują się na wytłoczeniach każdego dopuszczonego do użytku protektora, co poświadcza, że przeszedł on przez wszystkie ważne testy bezpieczeństwa.

Normy i certyfikaty są potwierdzeniem testów, które ochraniacze przechodzą przed wprowadzeniem do produkcji. Sprawdzają one ich odporność na uderzenia oraz powierzchnię chronioną. Są to m.in. testy polegające na swobodnym upadku elementu o masie 5 kg z wysokości 1 metra na badany ochraniacz. Głowica pomiarowa umieszczona pod protektorem rejestruje, ile siły uderzenia przedostało się do wewnątrz. Protektory stawów mogą przepuścić maksymalnie 35 kiloniutonów (kN). Ochraniacze pleców muszą spełnić jeszcze bardziej rygorystyczne wymagania. Przy certyfikowaniu według poziomu 1 maksymalna średnia wartość z pięciu uderzeń wynosi 18 kN, a dla protektorów z poziomem 2 wynosi 9 kN. Poza tym, norma określa także powierzchnię chronioną przez ochraniacz. 

Rodzaje ochraniaczy motocyklowych

Wyróżniamy następujące rodzaje ochraniaczy motocyklowych: 

W zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji motocyklisty, ochraniacze mogą być zakładane pojedynczo lub w komplecie. 

Jak dobrać ochraniacze motocyklowe?

Dobrze dobrane ochraniacze motocyklowe to podstawa bezpiecznej jazdy. Jednak  wybór odpowiednich protektorów może być trudny, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Ochraniacze muszą przede wszystkim ściśle przylegać do tkaniny zewnętrznej i nie mogą mieć luzów w podszewce. Warto także zdecydować się na protektory regulowane, szczególnie te mocowane za pomocą rzepów. Dopasowanie ochraniaczy do ciała jest kluczowe, dlatego podczas przymierzania  warto przyjąć pozycję jak podczas jazdy, a druga osoba powinna sprawdzić, czy protektory nie przemieszczają się. Aby uniknąć zakupu produktów bez certyfikatu, należy koniecznie porównać napisy na ochraniaczach z broszurą informacyjną producenta. Przestrzeganie powyższych wskazówek pozwoli na zakup dobrych i efektywnych ochraniaczy, które zapewnią ochronę w razie upadku.

Jakie ochraniacze motocyklowe? Podsumowanie 

Podsumowując, korzystanie z ochraniaczy motocyklowych jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa motocyklisty. Istnieje wiele rodzajów ochraniaczy, a ich wybór zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji motocyklisty. Niezależnie od rodzaju ochraniaczy, ważne jest, aby posiadały one odpowiednie certyfikaty i normy, zapewniające skuteczną ochronę przed urazami. Przed zakupem ochraniaczy warto zwrócić uwagę na ich materiał, wygodę użytkowania oraz dopasowanie do ciała.

Duży wybór ochraniaczy motocyklowych pochodzących od uznanych na rynku, renomowanych producentów, znajdziesz w naszym sklepie internetowym – kliknij tutaj, aby zapoznać się z ofertą. 

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 672 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-21
Kolejne zakupy i kolejny raz zadowolony. Cena, czas realizacji, obsługa na najwyższym poziomie. POLECAM!!
2024-07-15
Towar zgodny z zamówieniem. Dobry kontakt mailowy oraz telefoniczny ze sprzedawcą.
pixel