Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zabezpieczyć motocykl do transportu?

2023-06-16
Jak zabezpieczyć motocykl do transportu?

Czy motocykl można przewieźć na zwykłej przyczepce? W jaki sposób odpowiednio zabezpieczyć jednoślad podczas transportu w większym samochodzie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule. 

Przewiezienie motocykla może być konieczne w różnych sytuacjach. Gdy nabywasz nowy jednoślad i musisz go przewieźć do miejsca zamieszkania, transport motocykla za pomocą samochodu jest często najwygodniejszym rozwiązaniem. Innym przypadkiem może być konieczność przewiezienia motocykla do serwisu, aby przeprowadzić naprawę lub przegląd. Ponadto, jeśli planujesz uczestniczyć w wyścigach na torze lub wyjechać na wakacje i chcesz zabrać ze sobą swój jednoślad, także będziesz musiał przewieźć go samochodem. 

W każdym z powyższych przypadków ważne jest, aby transportować motocykl w sposób bezpieczny i odpowiednio go zabezpieczyć.

Jak przewieźć motocykl na zwykłej przyczepie?

Najprostszym sposobem jest skorzystanie z dedykowanej przyczepy motocyklowej, która jest wyposażona w specjalne prowadnice na koła. Po wprowadzeniu motocykla na podest, koła należy zabezpieczyć uchwytami i przymocować pasami transportowymi. 

Motocykl można przewieźć również na zwykłej przyczepie lekkiej. Taki transport również wymaga odpowiedniego przygotowania i zabezpieczenia pojazdu. Przede wszystkim upewnij się, że przyczepa ma wystarczającą ładowność i wymiary, aby pomieścić Twój motocykl. Konieczne może być też skorzystanie ze składanego najazdu do transportu motocykli, aby wygodnie wprowadzić motocykl na przyczepkę.

W celu stabilizacji motocykla użyj pasów mocujących, które zabezpieczą go przed przemieszczaniem się podczas transportu. Pasy te powinny być mocno naciągnięte, a ich punkty mocowania muszą być solidne. 

Aby uchronić motocykl przed zarysowaniami czy uszkodzeniami, możesz użyć osłon, takich jak pokrowce. Osłaniają one wrażliwe części motocykla, takie jak lusterka czy wydech. Upewnij się także, że dodatkowy sprzęt i akcesoria, takie jak kask czy odzież motocyklowa, zostały odpowiednio zabezpieczone przed przemieszczeniem się.

Na koniec sprawdź oświetlenie przyczepy. Przed rozpoczęciem podróży dokładnie sprawdź wszystkie mocowania i zabezpieczenia, aby upewnić się, że są one prawidłowo zamocowane i utrzymują motocykl na miejscu.

Jak przewieźć motocykl w busie?

Transportując motocykl we wnętrzu samochodu, warto zabezpieczyć podłogę specjalną matą, która chroni ją przed uszkodzeniem i dodatkowo stabilizuje koła jednośladu. W tym celu można również użyć kołków lub specjalnych uchwytów do mocowania kół na czas transportu.

Zanim wprowadzisz się motocykl do pojazdu zaleca się spuścić paliwo z gaźnika, aby uniknąć wycieku na podłogę podczas zmiany położenia. W przypadku transportu motocykla w busach lub kamperach istnieje możliwość zamontowania platformy z tyłu pojazdu. Warto jednak pamiętać, że platforma powinna być mocowana bezpośrednio do ramy pojazdu, a nie do haka holowniczego, aby zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo i stabilność podczas transportu. Dzięki stosowaniu tych zasad oraz odpowiednim zabezpieczeniom przewóz motocykla we wnętrzu samochodu będzie zarówno bezpieczny, jak i komfortowy.

Transport motocykla – o czym jeszcze warto pamiętać?

Podczas przewozu motocykla ustaw go przodem do kierunku jazdy, opierając przednim kołem na specjalnym uchwycie. Pasy mocujące umieść szeroko i unikaj przypinania ich do ruchomych części. Motocykl powinien mieć możliwość odchylenia na boki o 5–10 cm. Stosuj pasy z zamkniętymi zaczepami i nie opieraj motocykla na bocznej ani centralnej stopce. Podczas jazdy kontroluj napięcie pasów i unikaj gwałtownych manewrów, aby zapewnić bezpieczny transport motocykla.

Warto również pamiętać o zabezpieczeniu podłogi samochodu lub przyczepy przed ewentualnymi uszkodzeniami, korzystając z odpowiedniej maty. Przed przewiezieniem motocykla sprawdź, czy wszystkie elementy są prawidłowo zamocowane, a lusterka i inne części wystające są zabezpieczone. Dbając o te szczegóły, zwiększasz szanse na bezproblemowy transport motocykla oraz unikasz ewentualnych kosztów naprawy powstałych uszkodzeń.

Potrzebujesz pomocy w odpowiednim zabezpieczeniu motocykla na czas transportu? Skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści z chęcią odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą wybrać produkt idealnie dostosowany do Twoich potrzeb. Zachęcamy też do odwiedzin naszego sklepu motocyklowego w Krakowie, przy ulicy Prostej 40.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 565 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-16
gut
2024-04-12
Perfekcyjnie na każdym etapie zamówienia. Jak zawsze!!!
pixel