Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dbać o motocykl? Skuteczna konserwacja i pielęgnacja w kilku krokach

2022-12-02
Jak dbać o motocykl? Skuteczna konserwacja i pielęgnacja w kilku krokach

Za regularną konserwację i pielęgnację, motocykl odwdzięczy Ci się świetnym wyglądem i bezawaryjnym działaniem przez długie lata. Dowiedz się, co konkretnie należy zrobić, aby skutecznie zadbać o motocykl. 

Regularne czyszczenie motocykla 

Na lakierze motocykla osadza się kurz i warstwa zabrudzeń z powietrza. Warto regularnie myć motocykl zaczynając od ogólnego płukania, a kończąc na dokładnych zabiegach pielęgnacyjnych lakieru. W tym celu najlepiej skorzystać ze specjalistycznych środków do czyszczenia motocykla. 

Zabezpieczenie motocykla przed działaniem środowiska 

Jeśli swój motocykl parkujesz na otwartej przestrzeni, to koniecznie zdecyduj się na zakup pokrowca motocyklowego. Promienie słoneczne oddziałują negatywnie na lakier motocykla powodując jego blaknięcie, z kolei wiatr często przenosi drobne kamienie i inne elementy, które mogą go zarysować. Negatywnym działaniem charakteryzuje się też deszcz (woda sprzyja tworzeniu się rdzy) i zanieczyszczenia, które osadzają się na lakierze. Co istotne - pokrowiec motocyklowy jest niezbędny również wtedy, gdy swój jednoślad przechowujesz w garażu. Tam również na lakierze osadza się kurz, który ma na niego negatywny wpływ. 

Sprawdź dział pokrowce motocyklowe w sklepie Moto-Way. 

Kontrola stanu opon. Jakie ciśnienie w oponach motocyklowych jest prawidłowe? 

Jedna z podstawowych czynności, którą powinien wykonywać każdy motocyklista, to kontrola stanu opon, a także utrzymywanego przez nie ciśnienia powietrza. Należy pamiętać, że opony motocyklowe nie powinny być starsze niż 5 lat, ponieważ po tym czasie guma, z której są wykonane, traci swoje właściwości. Datę produkcji znajdziesz na boku opony w formie czterocyfrowego kodu – np. kod 0820 oznacza, że oponę wyprodukowano w 8. tygodniu 2020 roku. Informacje o zalecanym ciśnieniu znajdziesz na naklejce przyklejonej na wahaczu lub na stronie internetowej producenta opony. 

Wymiana oleju w motocyklu. Jakie inne płyny w motocyklu należy uzupełniać?

Regularnie sprawdzaj poziomy płynów – hamulcowego, chłodzącego, oleju silnikowego, oleju do amortyzatorów, a także oleju filtra powietrza. Wraz z eksploatacją motocykla zmniejsza się ich poziom, a brak ich uzupełniania skutkuje przyspieszonym zużyciem części i nieprawidłową pracą motocykla, która może skutkować poważną awarią. Poziom olejów sprawdzisz za pomocą wskaźników, które powinny znajdować się między minimum a maksimum

Czyszczenie i konserwacja łańcucha motocyklowego 

Poprawna praca układu napędowego to czysty, zakonserwowany łańcuch o odpowiednim naciągu i niezużytych zębatkach. Regularnie do niego zaglądaj i kontroluj stan zużycia. Pomogą Ci w tym specjalne zestawy do czyszczenia i smarowania. W ofercie sklepu Moto-Way znajdziesz najwyższej jakości smary do łańcucha.

Sprawdź stan układu hamulcowego

Przewody, tarcze i klocki hamulcowe to części wchodzące w skład układu hamulcowego, które również należy regularnie kontrolować. Nie wyszczególnia się tu konkretnych zadań, ale należy obserwować układ i w przypadku dostrzeżenia ewentualnych uszkodzeń, zgłosić problem mechanikowi. Takie działania przełożą się na wyższy poziom bezpieczeństwa i bezawaryjność motocykla. 

Kontrola oświetlenia, lusterek i kierunkowskazów

Regularnie sprawdzaj działanie kierunkowskazów, światła stop aktywowanego przednim i tylnym hamulcem, świateł mijania, świateł drogowych, a także sygnału dźwiękowego. Warto zwrócić też uwagę na prawidłowe ustawienie lusterek. Produkty przydatne przy tym zadaniu znajdziesz w naszym sklepie internetowym, w dziale oświetlenie.

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 597 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Szybko i profesjonalnie, super obsługa.
2024-05-20
Bez problemów
pixel