Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak czyścić odzież motocyklową?

2023-01-05
Jak czyścić odzież motocyklową?

W produkcji odzieży motocyklowej używa się naturalnej skóry, nowoczesnych tworzyw sztucznych oraz specjalnych membran. Te materiały wymagają szczególnej pielęgnacji, aby zachować ich wygląd, trwałość i właściwości. 

Nieodpowiednia pielęgnacja może prowadzić do utraty właściwości i tym samym obniżyć oferowany przez odzież poziom bezpieczeństwa. Poznaj wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób uniknąć błędów podczas pielęgnacji odzieży motocyklowej.

Pielęgnacja tekstylnej odzieży motocyklowej

Początkujący motocykliści często błędnie wychodzą z założenia, że zasady prania, czyszczenia i konserwacji odzieży motocyklowego dotyczą jedynie odzieży skórzanej. Coraz popularniejsze tekstylia również wymagają odpowiedniej pielęgnacji –  wyprodukowane są z nowoczesnych, wrażliwych na czynniki zewnętrzne,  tworzyw sztucznych, takich jak oddychające materiały i membrany. Te materiały mogą utracić swoje właściwości po kontakcie ze zbyt gorącą wodą, proszkiem do prania (który zatyka mikropory w membranach) oraz innymi związkami chemicznymi stosowanymi do prania odzieży codziennej. Nieodpowiednia pielęgnacja może prowadzić do zniszczenia estetycznego, a także poważnych uszkodzeń materiałów, które obniżają trwałość odzieży i zapewniany przez nią poziom ochrony ciała. 

Odzież tekstylna motocyklowa powinna być regularnie czyszczona, aby zachować jej trwałość i bezpieczeństwo. Należy unikać sytuacji, w których ubrania pozostaną brudne po wyprawie motocyklowej. Kurz, błoto i inne zanieczyszczenia, które mogą osadzać się na ubraniu podczas jazdy, mogą poważnie uszkodzić materiał poprzez wnikanie do jego struktur. Pierwszym zauważalnym objawem jest trudność w późniejszym usunięciu takich zabrudzeń, ale w dłuższej perspektywie może to także obniżyć trwałość i bezpieczeństwo materiału. Regularne czyszczenie odzieży tekstylnej motocyklowej może pomóc w utrzymaniu jej w dobrym stanie.

Pranie odzieży motocyklowej wymaga odpowiedniej ostrożności. Przed rozpoczęciem procesu należy sprawdzić metkę z zaleceniami producenta, ponieważ różne firmy produkujące odzież stosują różne połączenia materiałów. Należy zasunąć zamki i otwory wentylacyjne oraz wyjąć wewnętrzne protektory. Odzież należy umieścić w wodzie o temperaturze poniżej 30°C. Aby zapewnić największą skuteczność i bezpieczeństwo, warto używać specjalnych środków do prania odzieży motocyklowej lub płynów do prania delikatnych tkanin.

Aby zapewnić trwałość i bezpieczeństwo odzieży motocyklowej, należy unikać stosowania środków zmiękczających wodę, które mogą uszkodzić jej membrany. Należy także unikać mocnego szorowania i wyciskania, które również mogą uszkodzić materiał tekstylny. Po praniu odzież powinna być kilkukrotnie płukana. Niektóre tekstylia, w zależności od zaleceń producenta, mogą być prać w pralce, ale suszenie mechaniczne nie jest zalecane. Po wyjęciu odzieży z pralki należy rozłożyć ją na płaskiej powierzchni, aby wyschła. Odzież tekstylną nie należy kłaść na ciepłym kaloryferze.

Pielęgnacja skórzanej odzieży motocyklowej

Zdecydowana większość skórzanej odzieży motocyklowej nie nadaje się do prania w pralce. W niektórych przypadkach można prać jedynie zewnętrzną warstwę kurtki. Jeśli kurtka posiada tekstylną podpinkę, można ją wypiąć i wyprać osobno w pralce. W przeciwnym razie należy użyć ręcznego sposobu prania, aby uniknąć uszkodzenia odzieży.

Aby usunąć najmocniejsze zabrudzenia z odzieży skórzanej, należy użyć wody o temperaturze poniżej 30°C, delikatnego mydła i szmatki. W większości przypadków konieczne będzie również zastosowanie specjalnych środków do pielęgnacji odzieży skórzanej. Ważne jest, aby wybrać produkt renomowanej firmy, aby uniknąć uszkodzenia skóry. Przed przystąpieniem do prania należy zapoznać się z metką producenta i zapamiętać zawarte na niej informacje dotyczące najlepszych metod pielęgnacji. Kiedy odzież skórzana jest wilgotna, nie należy jej suszyć na kaloryferze ani zawieszać na wieszaku, ponieważ może to spowodować rozciągnięcie i poważne uszkodzenia. Zamiast tego należy rozłożyć ją na płaskiej powierzchni i pozostawić do wyschnięcia. Jeśli masz ubrania motocyklowe, które potrzebują prania, pamiętaj, że istnieją specjalistyczne pralnie, które zajmują się tego typu odzieżą.

Po praniu odzieży skórzanej niezwykle ważne jest jej odpowiednie zaimpregnowanie. To krok, którego nie wolno pominąć, ponieważ impregnacja chroni skórę przed wysuszeniem, pękaniem i kruszeniem. Szczególnie ważne jest to po jeździe w deszczu, ponieważ woda może negatywnie wpływać na kondycję skórzanego materiału. Odzież skórzana jest narażona na różne czynniki, takie jak zmienne warunki atmosferyczne, słońce, owady czy zabrudzenia z jezdni. Wszystko to może przyczynić się do zatykania porów skóry, przez co staje się ona mniej oddychająca. Regularna impregnacja pozwala zachować trwałość i wygląd odzieży skórzanej.

Zaniedbanie odzieży skórzanej na motocykl prowadzi do wielu problemów, takich jak wysychanie, blaknięcie i łuszczenie się skóry. Dlatego tak ważne jest, aby prawidłowo dbać o swoją odzież motocyklową. 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 672 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-15
Pełen profesjonalizm plus super doradztwo potwierdzone doświadczeniem.
2024-07-09
Wszystko sprawnie, szybko, bdb. Kontakt. Oczywiście będę wracał do Moto Way
pixel